Två fasta nyheter 1 September

31-aug-2026

PRESSMEDDELANDE
31 augusti 2026

Sigva breddar sin franska portfölj med två lanseringar den 1 september

Den 1 september lanserar Sigva två franska viner i Systembolagets fasta sortiment. Lanseringen innebär också starten på två nya producentsamarbeten för Sigva, med Dauvergne et Ranvier i Rhônedalen och Maison Raymond i Bordeaux.

– Vi är mycket glada över att inleda samarbeten med två producenter som på olika sätt representerar den franska vintraditionens bredd. Det känns fantastiskt att få introducera deras viner för svenska konsumenter och nå en bred publik genom lanseringen i Systembolagets fasta sortiment, säger Stefan Christiansson VD & Partner på Sigva Beverage Group

De två vinerna visar olika sidor av Frankrikes vintradition: en nyanserad och kryddig syrah från Hermitage samt en frisk och aromatisk ekologisk sauvignon blanc från Bordeaux på bag-in-box.

Dauvergne et Ranvier Hermitage Sélection 2024

Dauvergne et Ranvier Hermitage Sélection är ett rött vin gjort på syrah från branta vingårdar i Hermitage i norra Rhônedalen. Druvorna har skördats för hand och vinet har lagrats i ett år på franska ekfat, varav 15 procent var nya.

Vinet har en nyanserad och kryddig smak med fatkaraktär och inslag av bland annat björnbär, viol, svartpeppar, plommon, lagerblad, svarta oliver och lakrits. Det passar särskilt bra till smakrika rätter av mörkt kött, exempelvis grytor och stekar.

Dauvergne et Ranvier Hermitage Sélection 2024
Ursprung: Hermitage, Rhônedalen, Frankrike
Druva: Syrah
Förpackning: Flaska, 750 ml
Alkoholhalt: 13 procent
Pris: 399 kronor
ArtNr: 240101
Antal butiker vid lansering: 205

Château Joumes Fillon Sauvignon Blanc 2025

Château Joumes Fillon Sauvignon Blanc är ett ekologiskt vitt Bordeauxvin gjort på sauvignon blanc. Vinet kommer från Maison Raymond, vars historia sträcker sig tillbaka till 1850. I dag omfattar verksamheten närmare 300 hektar ekologiskt certifierade vingårdar.

Vinet är nyanserat, aromatiskt och mycket friskt, med fatkaraktär och inslag av svartvinbärsblad, äpple, valnötter, krusbär, honungsmelon, färska örter och citron. Det passar till vegetariska rätter samt till fisk, fågel och fläskkött.

Château Joumes Fillon Sauvignon Blanc 2025
Ursprung: Bordeaux, Frankrike
Druva: Sauvignon blanc
Förpackning: Bag-in-box, 1 500 ml
Alkoholhalt: 13 procent
Pris: 199 kronor
ArtNR: 2031707
Antal butiker vid lansering: 379

Båda vinerna har säljstart på Systembolaget den 1 september 2026 klockan 10.00. Dauvergne et Ranvier Hermitage Sélection lanseras i 205 butiker och Château Joumes Fillon Sauvignon Blanc i 379 butiker.

För mer information och pressbilder
Fanny Lundberg
Senior Product Manager, Sigva AB
fanny@sigva.se
+46 72 245 44 10

Dela nyheter:

Två fasta nyheter 1 September

Sigva breddar sin franska portfölj med två lanseringar den 1 september

Den 1 september lanserar Sigva två franska viner i Systembolagets fasta sortiment. Lanseringen innebär också starten på två nya producentsamarbeten för Sigva, med Dauvergne et Ranvier i Rhônedalen och Maison Raymond i Bordeaux.

Lansering av Domaine Laureau – Le Bel Ouvrage 2022 på Systembolaget 25 september

Den 25 september lanseras 600 flaskor av Le Bel Ouvrage från Domaine Laureau i Savennières i Systembolagets vinkällarbutiker och online. Det är första gången denna ikoniska cuvée från Loire gör en officiell, begränsad lansering i Sverige.

Chardonnay som godkänts av kräsen jury!

Vinnaren i Systembolagets blindprovning är här. Famille Audu Chardonnay är en fransk, elegant och prisvärd Chardonnay med väl integrerad fatkaraktär, frisk mineralitet och generös frukt – en nyhet som Chardonnayälskare inte vill missa.

För fjärde året i ordningen! Eftertraktad vit Spanjor åter på hyllorna

Nu är det ÄNTLIGEN dags för Raig de Raim Garnaxta Blanca att göra entré på Systembolaget tillfälliga hyllor igen. Årgång 2021 lanseras den 19 augusti i 220 butiker

Nyhet på Systembolaget – Dominio de Alma!

Den 1/12 slog Dominio de Alma ned som en bomb på Systembolaget! Stor och kraftfull, samtidigt smidig och elegant.

Exklusiv lansering Oktober-Il Rocchin di Zerbo Gavi 2020

Du har väl inte missat att vi den 12 oktober lanserade en ny produkt i Systembolagets exklusiva sortiment med begränsat antal flaskor att tillgå?