För fjärde året i ordningen! Eftertraktad vit Spanjor åter på hyllorna
18-aug-2022
Nu är det ÄNTLIGEN dags för Raig de Raim Garnaxta Blanca att göra entré på Systembolaget tillfälliga hyllor igen. Efter succén de tre tidigare åren har vi nu lyckats få tillgång till en lite större allokering, men precis som vid tidigare lanseringar finns det en begränsads upplaga även vid denna lansering. Årgång 2021 som enligt producenten är en av de bättre årgångar de lanserat av vinet finns på 220 utvalda Systembolag från och med idag den 19 augusti och så länge lagret räcker.
Raig de Raim Garnaxta Blanca 2021 är ett ungdomligt vin med inslag av krispiga päron och stenfrukt, citrus och färska örter. Druvorna som fått växa i regionen vid namn Terra Alta, vilken är ett av de sydligaste distrikten i Katalonien. På en höjd av 400 meter över havet har druvorna fått växa och frodas skyddade av den bergskedja som håller dem undan från medelhavets vind och fukt. Tack vara växtplatsen och den omsorg som producenten haft kring vinifieringen ges ett vin med elegans, fräschör och största komplexitet.
För den matlagningsintresserade är vinet ett ypperligt val att servera till en klassisk toast Skagen eller till rostad spetskål serverad med brynt hasselnötssmör.
Raig de Raim Garnaxta Blanca 2021 lanseras den 19 augusti 2022.
Pris 109 kr
ArtNr 96028
Antal flaskor: 15 000 st
Dela nyheter:

Två fasta nyheter 1 September
Sigva breddar sin franska portfölj med två lanseringar den 1 september
Den 1 september lanserar Sigva två franska viner i Systembolagets fasta sortiment. Lanseringen innebär också starten på två nya producentsamarbeten för Sigva, med Dauvergne et Ranvier i Rhônedalen och Maison Raymond i Bordeaux.
Lansering av Domaine Laureau – Le Bel Ouvrage 2022 på Systembolaget 25 september
Den 25 september lanseras 600 flaskor av Le Bel Ouvrage från Domaine Laureau i Savennières i Systembolagets vinkällarbutiker och online. Det är första gången denna ikoniska cuvée från Loire gör en officiell, begränsad lansering i Sverige.
